Mi a DEXA vizsgálat?

A vizsgálat során röntgensugárzást használó eljárással a csontok ásványi anyag tartalmát határozzuk meg, melynek eredményeként megtudjuk, hogy van-e kórosan csökkent csontmennyisége a betegnek és mekkora a valószínűsége a csonttörés bekövetkezésének.

Miért fontos a DEXA vizsgálat?

A DEXA-vizsgálat már akkor figyelmeztet a csontritkulás veszélyére, mielőtt az komoly panaszokat okozna, így a megfelelő orvosi kezelés időben, a súlyosabb problémák kialakulása előtt megkezdhető.

Kinek és mikor ajánlott a csontritkulás szűrés, mérés?

A Nemzetközi Csontdenzitometriai Szövetség (ISCD) ajánlása alapján csont denzitomertriai vizsgálat csak bizonyos csoportokban végzendő annak jegyében, hogy a vizsgálat befolyással lesz a páciens kezelésére, illetve alátámasztja azt.

Ezek a csoportok a következők:

  • Nők 50 éves kortól és utána, főleg anyai ágon előforduló csontritkulás és törések esetén
  • 50 évnél fiatalabb nők, akiknél a menopauza utáni tünetei jelentkeznek
  • Nők, akiknek családjában magas arányban fordult elő a három fő töréstípus (alkar, csigolya, csípő)
  • Minden korosztály, akiknél magas rizikójú alapbetegség van jelen (kóros máj, vese betegség, I. típusú diabetes, felszívódási zavarok, anyagcsere eredetű csontbetegség, pajzsmirigy betegség, stb.)
  • Férfiak 70 éves kortól és utána, valamint magas rizikójú alapbetegség illetve csontritkulást okozó gyógyszerek szedése esetén
  • Felnőtt nők patológiás törésekkel, vagy olyan klinikai háttérrel ami csonttömeg csökkenéssel jár
  • Hosszabb idejű ágyhoz kötöttség után vagy szteroid kezelést követően
  • Terhes nőknél nem végezhető DEXA vizsgálat

Mi történik a vizsgálat alatt?

A vizsgálat során minden esetben a beteg mindkét alkarján történik a csontsűrűség mérés. A mérés fájdalmatlan, időtartama kb. 5-10 perc.

Milyen kockázattal, mellékhatással jár?

A vizsgálat alacsony dózisú röntgensugárzással jár. Kóros dózisú sugárzás a beteget nem éri, évi többszöri ismétlése sem káros a szervezetnek.